طراحی وب دژاوو. آیا وب خلاقیت را از بین می برد؟

سی سال پس از آغاز به کار ، 4.57 میلیارد نفر در حال حاضر آنلاین هستند. با این حال ، به جای افزایش تنوع ، اینترنت به طور فزاینده ای متمرکز شده و همراه با آن ، همگن شده است.

ما اکنون در عصر طراحی وب پست مدرن هستیم که همه چیز مشتق شده است.
یا به عبارت دیگر – هر وب سایت یکسان به نظر می رسد.
این فقط یک نظر نیست ، مجموعه ای از مطالعات داده کاوی اخیراً ثابت کرده است که وب سایت ها به طور فزاینده ای مشابه هستند.

علم آن را تأیید می کند: همه سایت ها یکسان به نظر می رسند.

همانطور که در اینجا و اینجا بیشتر توضیح داده شده است ، محققان دانشگاه ایندیانا تصمیم گرفتند ادعا کنند که وب سایت ها شروع به شبیه سازی کرده اند.
آنها از هوش مصنوعی برای بررسی 200 هزار تصویر در 10 هزار سایت استفاده کردند. اینها شامل سایتهای بزرگترین شرکتهای آمریکایی ، همراه با برخی از پربازدیدترین وب سایتهای اینترنتی ، با استفاده از آرشیو اینترنت برای مقایسه یافته ها در طول زمان است.
با مقایسه معیارهای اصلی مانند رنگ و طرح آنها دریافتند که میانگین تفاوت بین وب سایت ها بین سالهای 2008 تا 2010 به حداکثر رسیده و سپس بین 2010 تا 2016 کاهش یافته است.
یا به طور خلاصه ، سایتهای بیشتری اکنون از همان طرح پیروی می کنند.
فقط به مثال زیر توجه کنید. در اینجا دو آژانس مختلف وجود دارد که یکی خدمات کپی نویسی و دیگری طراحی ارائه می دهد. در این بازی “تفاوت را تشخیص دهید” ، تنها چیزی که می توانید به آن اشاره کنید یک پالت رنگ متفاوت است.

یکسان ، اما متفاوت

همانطور که محققان اشاره می کنند ؛ “پایبندی به روندها در سایر زمینه های طراحی مانند مد یا معماری کاملاً طبیعی است”.

ممکن است چنین باشد ، اما من استدلال می کنم که همگن سازی وب نیز بخشی از یک روند گسترده تر اینترنت محور است.

اتصال وب و جهانی شدن روزافزون بر شیوه های شیوه و نحوه مصرف ما در سطح جهانی تأثیر گذاشته است.

در گذشته ، شما احتمالاً می توانستید با پوشیدن لباس هایی که از آن کشور بود ، تشخیص دهید. اکنون از پاریس تا نیویورک تا سائوپائولو – همه می توانند به مغازه های یکسان بروند و همان لباس را بخرند.

حتی محصولات یکسان به نظر می رسند. تلفن های همراه همه فقط مستطیل مشکی براق هستند.

در دنیای طراحی وب ، روندها در سطح جهانی از طریق پلتفرم هایی مانند Behance و Dribbble ادامه می یابد.
با این حال ، فناوری مورد استفاده ما برای طراحی وب سایت ها ، ایجاد سایت هایی را که واقعاً منحصر به فرد هستند نیز مشکل می کند.

چگونه ابزارهای طراحی خلاقیت را محدود می کند؟

وقتی در اوایل دهه 2000 به عنوان طراح کار کردم ، مهمترین چیز استفاده از Adobe Flash برای افزودن انیمیشن ، گرافیک و الگوهای تعامل بود. گاهی اوقات وحشتناک بود.
اما می توانید کارهای جالب و جالبی نیز با آن انجام دهید.
در حالی که من توصیه نمی کنم که ما به روزهای Flash برگردیم (برای افراد کم بینا به یک دلیل قابل دسترسی نبود) در مورد خلاقیت و تخیل محدودیتی وجود نداشت.
فتوشاپ هم که برنامه اصلی ما برای طراحی وب سایت ها بود تا پنج سال پیش یا بیشتر ، چنین نشد ، این زمانی است که تحقیقات نشان می دهد وب سایت ها به طور فزاینده ای شبیه هم شده اند.
در حال حاضر سایتها تا حد زیادی با استفاده از کتابخانه های کد ، سیستم های مدیریت محتوای قالب بندی شده یا برنامه هایی مانند Figma یا Sketch طراحی شده اند که بر اساس این ایده طراحی شده اند که شما یک وب سایت را بر اساس قطعات ، اجزاء و عناصر قابل استفاده مجدد بسازید.
این محدودیت ها به ناچار منجر به ایجاد سایت هایی با ظاهر مشابه می شوند.
در حقیقت ، تحقیقات نشان داد سایتهایی که دارای کتابخانه های خاصی هستند – Bootstrap ، FontAwesome و JQuery UI – بیشترین شباهت را به یکدیگر دارند.
دلایل خوبی برای استفاده از این برنامه ها و کتابخانه ها وجود دارد. طراحی استاندارد می تواند برای دسترسی عالی باشد و به ما کمک می کند تا از نظر زمان لازم برای ایجاد وب سایت ها اقتصادی باشیم. که در دنیایی مفید است که همه می خواهند همه چیز دیروز انجام شود.
با این حال ، ایجاد کار پیشگامانه در صورتی که تا آنجا که می توانید انجام دهید ، دشوار است.

درسهایی برای برندها

تعداد کمی از برندها یا مشاغل می خواهند شبیه بقیه باشند. تعداد کمی از طراحان می خواهند اثری خلق کنند که شبیه کارهای دیگران باشد. اما این دقیقاً همان چیزی است که در حال رخ دادن است.
از طرف دیگر ، برای شرکتهایی که مایل به شجاعت هستند ، فرصتی واقعی برای برجسته شدن وجود دارد. اگر قبلاً محصولی شبیه به دیگران دارید ، نمی توانید یک مارک مشابه داشته باشید.
این به معنای سرمایه گذاری روی طراحی خوب و دادن مجوز به طراحان برای ایجاد کار بهتر است.
در عین حال ، طراحان باید برای انجام کار ، بهتر سرمایه گذاری کنند.

درسهایی برای طراحان

زندگی یک MVP نیست و تلاش برای انجام همه کارها با ارزان ترین و سریع ترین روش معمولاً خوب به پایان نمی رسد.
در تلاش برای رسیدن از A به B تا آنجا که می توانیم ، C را از دست می دهیم و فرصت ها را نمی بینیم.
چیزی که من شاهد آن بوده ام ، به ویژه در مورد طراحان بی تجربه ، این است که آنها هرگز ایده ها را ترسیم نمی کنند. آنها مستقیماً به رایانه می روند و اولین چیزی را که به ذهنشان می رسد شروع به کار می کنند.

کامپیوترها در طراحی همانند ماکروویو هستند در آشپزی

MILTON GLASER

میلتون در اینجا کمی اغراق کرده است (من عاشق کامپیوتر هستم) اما آنها فقط بخشی از فرایند خلاقیت هستند. در حالی که اولین ایده شما ممکن است شگفت انگیز باشد ، ابتدا باید تست استرس را انجام دهید. چیزهایی را امتحان کنید و ایده های جالب ، شجاعانه و گاهی عجیب را آزمایش کنید.
تنها در آن صورت است که شما تصمیم طراحی آگاهانه ای گرفته اید ، نه اینکه فقط مسیر پیش فرض را در پیش بگیرید که شما و مشتریان شما را در دریای یکسان غرق کند.
متفاوت باشید ، بهتر باشید ، خلاق باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *